Fotbalové hvězdy,Filmy na mobil ,Mp3

Životopis

Luis García vlastně do současné generace supertalentů z Pyrenejského poloostrova nepatří. Narodil se ještě v sedmdesátých letech a v průběhu příštího světového šampionátu oslaví osmadvacáté narozeniny, takže má před Fernandem Torresem a spol. pár roků náskok. Nebo spíš zpoždění. Do středu pozornosti se dostal později než jeho mladší krajané. Jeho kariéra přitom začínala nanejvýš slibně - v devadesátých letech si vydobyl slušnou pověst v juniorských výběrech Barcelony. Posléze však zjistil to, co mnoho nadějných mladíků před ním - že prokousat se do »áčka« slavného velkoklubu je mimořádně náročné.Po dvou sezonách v rezervním týmu došla hráči trpělivost a požádal o hostování nebo přestup. Barcelona ho následně prodala Valladolidu, ale pro jistotu zakotvila ve smlouvě klauzuli, podle níž smí Garcíu v případě zájmu odkoupit zpět. Valladolid vzápětí nepochopitelně poslal nově získanou posilu na hostování do Toleda a posléze, jako by to nestačilo, ještě do Tenerife. V prachbídném toledském mužstvu toho García moc neukázal, zato Kanárské ostrovy viděly první záblesk jeho mimořádného nadání. Ve čtyřiceti zápasech se útočný záložník trefil šestnáctkrát a pomohl k návratu Tenerife do první ligy. Navíc se zde poprvé setkal s trenérem Rafaelem Benítezem, což se později ukázalo jako určující moment Garcíovy kariéry.Barcelona sice po sezoně uplatnila právo na zpětný odkup, jenže nepochopitelná přestupová politika tehdejšího vedení se opět projevila v plné parádě. García zamířil do Madridu a odehrál sezonu 2002/03 v místním Atlétiku, kde znovu patřil k nejlepším. Ani poté však Barceloně nepřišel dost dobrý, takže ho po dalším roce - potřetí - bez výhrad prodala za přibližně šest milionů liber do města Beatles.

Mourinhova noční můra
Slavný a konzervativní Liverpool by za běžných okolností jen těžko sáhl po neznámém Španělovi, který za čtyři roky vystřídal pět týmů. Trenérského kormidla se ovšem ujal Benítez, který nezapomněl, kdo před časem prostřílel Tenerife do nejvyšší soutěže. Za ještě důležitější než čich na góly považoval trenér Garcíovu univerzálnost. "Dokáže hrát v útoku, na místě podhrotového hráče i na obou krajích zálohy," říká s obdivem Benítez. "Je to prototyp vzácného hráče, který dokáže hrát stejně pravou nohou i levačkou. Takových je málo."Nutno přiznat, že zpočátku García působil spíše dojmem beznohého než obounohého fotbalisty. Ještě v lednu roku 2005 tvrdila ostrovní média, že Liverpool sáhl vedle a měl by subtilního hráče co nejdříve poslat na pokračování okružní jízdy španělskými kluby. Trenér ovšem zaujal jednoznačné stanovisko. "Luis je šikovný a inteligentní hráč, musí jen lépe využívat své kvality. Byl zkrátka zvyklý na jiný styl hry a potřebuje se adaptovat. Robert Pires také v první sezoně za Arsenal nezářil a podívejte se na něj teď. S Luisem je to stejné - kdy se prosadí, je jen otázkou času."Slova, která si zaslouží vytesat do mramoru. Přes nevyrovnané výkony se García dokázal gólově prosadit a zapsal se mezi ligové střelce osmkrát, čímž předčil i osvědčené kanonýry Djibrila Cissého, Harryho Kewella a Fernanda Morientese.Hvězdný okamžik podceňovaného hráče však přišel 3. května v Lize mistrů. Proti velkými jmény napěchované Chelsea neměl mít klub od řeky Mersey nejmenší šanci a po prvním zápase to vypadalo, že překonat pevnou obranu a sebejistého gólmana Petra Čecha je nadlidský úkol.O to větším šokem se stala čtvrtá minuta odvety, kdy do pokutového území Chelsea vtrhl García a úspěšně zakončil Barošovu akci. O regulérnosti branky se ještě dlouho povedou spory a trenér poražených José Mourinho se s ní zřejmě nesmíří do konce života. Avšak jméno hrdiny, který nečekaně posunul Liverpool do finále elitní soutěže, již z análů nikdo nevymaže."Každý hráč špičkového týmu, jako je Liverpool, musí do hry přinést svůj výrazný vklad. V mém případě to má být především kreativita, ale když přijdou i branky, tím lépe," komentoval zápas sám hráč. Postup si užil dvojnásob, protože jej bral i jako pomstu za čtvrtfinálové vyřazení milované Barcelony právě londýnským týmem. "Doopravdy jsem hrál i za Barcelonu. Nyní je mojí barvou liverpoolská červená, ale v srdci budu vždy mít hodně místa pro Barcu."Téměř dojemný vztah k rodnému klubu, uvážíme-li, kolikrát se Barcelona s lehkým srdcem Garcíi zbavila.

Z cestovatele hrdinou
Anglické úspěchy Luise Garcíi nemohl reprezentační kouč Luis Aragonés pominout. Protřelému taktikovi činilo překvapivě velké potíže protlačit Španělsko kvalifikací na mistrovství světa, a tak mu nové jméno přišlo nadmíru vhod. Tým zpoza Pyrenejí nakonec první šanci na přímý postup nevyužil, musel se tedy v baráži utkat s nevypočitatelnými Slováky. "Na všech videozáznamech soupeře, co jsem měl k dispozici, byla vidět brilantní a nebezpečná hra," varoval Aragonés před podceněním zdánlivého outsidera.První barážové střetnutí bylo pro Garcíu teprve šestým zápasem v národním dresu a zaručeně nadlouho nejtěžším. Vyřazení od Slovenska by pro hrdé Jižany znamenalo nepředstavitelnou potupu. García navíc »ukradl« místo v sestavě mladičkému míčovému kouzelníku Joaquínovi z Betisu Sevilla, což řada fanoušků i médií nesla s neskrývanou nelibostí. Zápas však naznačil, že dlouholetí šéfové španělské reprezentace Fernando Hierro a Raúl možná našli důstojného nástupce.García smetl Slováky hattrickem nastříleným s elegancí a jistotou, které daly vzpomenout na Marka van Bastena. K tomu navíc tvořil hru, snažil se plnit defenzivní úkoly, a kdyby ho trenér čtvrt hodiny před koncem nevystřídal, možná by ještě nějakou tu přesnou trefu přidal. Po výsledku 5:1 byla odveta pouhou formalitou.Podle hrdiny baráže vděčí Španělé za jeho brilantní výkon - Anglii. Tedy konkrétně tamní Premier League. "Španělská liga mě utvářela a umožnila mi vyrůst v hráče, jakým jsem," uvádí García. "Ale působit v soutěži, která je mnohem tvrdší, agresivnější a hraje se ve větším tempu, tam vidím skutečné kořeny své současné výkonnosti."Talentu má současný španělský tým na rozdávání. Na mistrovství světa však hraje psychika stejnou roli jako um a prakticky v každém střetnutí jde o všechno. Vědomí, že máte v kádru specialistu na důležité zápasy, je proto pro každé mužstvo k nezaplacení.Nelze samozřejmě zaručit, že García tuto roli zvládne.Jisté však je, že to od něj budou Španělé oprávněně očekávat.